T�rkiye

Yavaş Şehir veya Sakin Şehir
Küreselleşmenin şehirler dokusunu, sakinlerini ve yerel özelliklerini ortadan kaldırmasını engellemek için ortaya çıkmış bir kentler birliği oluşumudur. İtalya’da birkaç yıl önce filizlenen bu hareket, bugün 20 ülkede, 134 üyeye sahip bir “Cittaslow / yavaş şehir” ağına alınmıştır.

Yerel kimliğini ve özelliklerini koruyan her kasaba ve kent, koşulları yerine getirmek kaydıyla bu birliğe katılabilir. Burada amaç şehrin dokusunun, renginin, müziğinin ve hikâyesinin, kentin sakinleri ve ziyaretçilerinin keyif alabilecekleri bir hızda yaşanmasıdır. Bu kentlerde otomobilin yerine ulaşım aracı olarak bisiklet kullanılır. Alışveriş, marketlerden değil de küçük dükkânlardan, pazarlardan yapılır. Kente gelen konuklar, büyük otellerde değil de, şirin pansiyonlarda ağırlanır. Hem kent sakinleri hem kenti ziyarete gelenler, fast food yerine yörenin lezzetli yemekleri ile karınlarını doyururlar.

Eğin ’in tüm koşulları “yavaş şehir” koşulları ile örtüşmüyor mu? Eğin rahatlıkla “yavaş şehirler” in arasında yerini alabilir. Neyi eksik! Koşullar hazır.

Seferihisar (İzmir) bu birliğin içinde, incelenebilir. Şimdi, Kemaliye Yerel Yönetimi’nin bu işe gönül vermesi ve bir iki düzeltmeden sonra, başvuru girişiminde bulunması kalıyor.

(ilk 2 paragraf alıntıdır)
Hazırlayan: Ulvi ÖZGENEL

Kemaliye eski çarşı (sakin şehir’e tipik bir örnek)

[anything_slides]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.