T�rkiye

’Bahçe Mahallesi’nde Buluşalım’’ sloganıyla  Eğin gezisini düzenleyebilirdik. İstedik ki; biz bize, sıcacık, samimi bir gezimiz olsun. Gezimizi; Bahçe Mahallemizi İstanbul’a taşıyarak, Ataköy’den, Haliç Köprüsü’nden, Kayalar Petrol’den başlatalım istedik. Heyecan İstanbul’dan başlasın istedik. Söyleşerek, eğlenerek, coşarak, gönlümüzce bir yolculuk olsun istedik. ‘’Hep bir hallı/Eğinli olalım’’ istedik.

Oysa; her birimizin tercih ettiği bir yolculuk seçeneği vardır mutlaka. Kimimiz özel otomobilleriyle, kimimiz otobüsle, kimimiz uçakla, kimimiz trenle gitmek gibi hoşlandığı ulaşım seçeneği vardır.

25 hemşerimiz ‘’BAHÇE MAHALLESİ Gezisini’’ İstanbul’dan başlatmak istediler. Yol boyunca hep birlikte olmak istediler. Toplu olarak yol gitmek, gezilerin en güzel yanı. Turistik turlara katılanlar doğrulayacaktır.

Uçak meselâ; bir telaş havalimanı, bir telaş uçak… Aktarma, aktarma… Nereye gittiğinizin farkında bile değilsiniz. Yol kısa, bir silindirin içinde, monoton, keyifsiz.

Tren meselâ; Taaa Gebze’ye git, bir telaş trene bin, pis, yolculuk uzun. Bağıştaş’ta in, bir telaş Eğin… Birde kompartımanlara ayrıl. Bölünmüş, keyifsiz.

Otomobil meselâ; çık İstanbul’dan, az değil 1100 kilometre. Monoton. Sürücüye yazık. Eğin’e gitme heyecanı var ya… Koştur, koştur… Aşırı yorgunluk. Eğlencesi, paylaşımı yok. Biteviye, sıkıcı. Sıradan, bayağı. Eğin’de araca gereksinim yok. Taksi, minibüs bol. Şoförler nazik. Hem daha ekonomik.

Bizim otobüs böylemi ya… Bizbizeyiz, aynı toprağın insanlarıyız. Aynı heyecanı, aynı sevinci paylaşıyoruz.

İstanbul, İzmit şehir anarşisini geride bırakacağız. Adapazarı’ndan Bolu’ya yeşilin en güzelini yaşayacağız. Kâh Eğin türkülerini, kâh sevdiğimiz şarkıları dinleyeceğiz keyifle. Herkeslerden sevdikleri şarkıların, türkülerin CD lerini istiyoruz. Uyarsa ince bir gırnata solo dinleriz

Ankara, Kırşehir derken… Kayseri’ye doğru geceye düşeceğiz. Işıl ışıl köyler, kasabalar, kentler geçeceğiz. Bir başka olur Orta Anadolu’nun bozkırı. Kimilerimiz Eğin’e gitmenin mutluluğuyla mışıl mışıl uyurken, kimilerimiz heyecanımızı yenemiyeceğiz. Bir türlü uyku tutmayacak. Fısıltılı konuşmamız gecenin sessizliğine karışacak.

Kayseri’den Uzunyayla yönüne. Sonra, sola Sivas’a doğru. Gemerek,  Şarkışla, Kangal’dan, doğruuuu Divriği.
Başka olur aynı amaçla yola çıklan insanların diyaloğu ve heyecanı…Hele aynı mahallenin insanları bir arada olursa…
Bu heyecanı hep beraber yaşayalım… Bu ilk heyecanda beraber olalım… Tadına doyulmayacağını düşünüyoruz…
BAHÇEDER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.