T�rkiye

 

 

Gözlemlerimi yazıyorum. Gözlemlerimde yansız ve yalın olmaya özen gösteriyorum. İstiyorum ki; birileri kendilerine ait olan kısımlardan pay çıkarsınlar. Yazılar okuyuculara klavuz olsun istiyorum. Lütfen, sizler de izlenim ve düşündüklerinizi yazınız, burada bir tartışma platformu oluşturalım. Yazdıklarınızı, dilerseniz olduğu gibi aktarırım, dilerseniz alıntılarla yetinirim. Bekliyorum.

Sevgili Hemşerilerim,

Eğin’e hava yoluyla 3 noktadan ulaşılabiliyor. Malatya’dan, Elazığ’dan, Erzincan’dan. 3 merkezden de Eğin’e münibüs bağlantısı var. Kemaliye’ye en uzak Erzincan, 194 kilometre. En yakın Elazığ, 145 kilometre. Malatya 175 kilometre. Erzincan ve Malatya’dan Kemaliye’ye münibüsler saat 16’da, Elazığ’dan saat 16.30’da hareket ediyorlar. Bu saatler Ekim ayı başına göre. Şimdi değişmiş olabilir. Galiba, kışın 1 saat geri alıyorlarmış.

Değerli Hemşerimiz Bekirağagilin Sayın Cihat Özgenel  Erzincan – Kemaliye ulaşımı hakkında açıklama gönderdi. Teşekkür ediyorum.

‘’Maceralı Kemaliye ziyaretinizin 1.bölüm yazısını okudum.Size bu açıklamayı yapma gereğini hissettim.Erzincan havaalanı şehire 5 dakikalık mesafede.Havaalanından taksiye binerseniz sizi 5 dakikada Kemaliye duraklarına götürür.Erzincan’dan Kemaliye’ye; öğlen terminalden saat 14:00 da  minübüs, saat16:00 da postanenin arkasından, Kemaliye duraklarından minübüs var.Ayrıca saat16:00 da Bağıştaş’a tren var, yani günde 3 vasıta var.

Size daha kolay ve eğlenceli Kemaliye ziyaretleri diliyorum.

İyi günler dileklerimle, hoşçakalın.

M.Cihat ÖZGENEL’’

Malatya’dan Yazıhana doğru hızla gidiyoruz. Şoförümüz Mustafa. Yazıhan’a varmadan sağa Arguvan, Morhamam yönüne döneceğiz. Sapağa girdik. Bir yolcu unutmuşuz petrolde. Almak için dönecektik ki, genç yolcu soluk soluğa yetişti. Sağımıza baraj gölünü aldık..  Münibüsümüzün hızı giderek artıyor. Yükümüz ağır. Mustafa bütün sürüş tekniklerini ve trafik kurallarını gözardı ediyor. Virajlarda münibüs aşırı yatıyor. Tekerlekler çamurluğa sürtüyor. 16 yıl önceki yoldan, şimdiki yol kıyaslanamayacak kadar güzel. Adeta ekspres yol.

Münibüsümüz dolu. Sağımda oturan yolcuyla konuşmaya çalışıyorum. Eskiyle yeninin ne  kadar farklı olduğunu onaylatmaya çalışıyorum. Soru dolu gözlerle bana bakıyor. Solumuzda Arguvan’ı geçiyoruz. Mustafa’nın hızı ve virajlara girişi, kırkbir yıllık sürücü olan beni endişenlendiriyor.

Geçtiğimiz yerleri tanıyamıyorum. Keban, Elazığ yol ayırımından sola, Arapgir yönüne dönüyoruz. Arapgir yaklaştıkça sağımda modern okul binaları görüyorum.  Solumuzda orta bordürlü geniş bir yol beliriyor. Tabelasında Divriği yazıyor. Sağımdaki yolcudan yol hakkında bilgi almak istiyorum, hiç bir bilgi yok. Sonradan öğreniyorum, sağımdaki yolcu ve diğer bir kısım yolcu da Bağıştaş yol inşaatında çalıyorlarmış. Çoğu Antepli, izinden dönüyorlarmış. Diğer yolcuların bir bölümü yüksekokul öğrencisi. Divriği asfaltı 10 kilometre sonra bozuluyormuş.

Biraz sonra Arapgir merkezinde olacağız. Arapgir’in esnafına hayranım. Müşterisini velinimet kabul eden, güleryüzlü, saygılı insanlardır. Dükkanlarda bol çeşit vardır. Sebzeler, meyveler tazedir.

Aşağı aşağı, Arapgir’e hızla iniyoruz. Zıng… Petrolun önünde duruyoruz. Biraz mola. Arapgir iyiden iyiye kimliğini yitirmiş. Büyük kentlerin bir mahallesi gibi. Özensiz bir kasaba olmuş. Görkemli bir geçmişi olan Arapgir’i böyle beklemiyordum.  Alış-veriş ediyoruz. Esnaf bizi yanıltmadı. Aldıklarımızdan ve esnafın davranışlardan memnunuz.

Bir yolcu indirdik, bir yolcu aldık. Hava yavaştan kararıyor, alacaya düştü. Mustafa daha bir hızla direksiyonu menzile, Eğin’e çevirdi.

Gidiyoruz.

Esen kalın…

Ulvi Özgenel

Şivekârgil

11.11.11

FOTOĞRAFLAR

1-Münibüsümüzün içi.

2-Arapgir Hükümet Konağının yolu.

3-Arapgir’in merkezi.  (eklenmedi)

Karşı yukarısı Malatya’dan gelen yol. (eklenmedi)

Münibüslerin önünden, sağ aşağıya Kemaliye yolu. (eklenmedi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous Post
«