T�rkiye

 

Gönderdiğiniz iletilere, okunma çokluğuna teşekkür ederim.

Yazdıklarıma katkılarınızı bekliyorum.

Sevgili Bahçeliler,

çarşı şıkır şıkır, geçiyoruz. Işıklar içinde, hareketli, canlı. Her bir şey var. Burası Arapgir mi, yoksa büyük kentlerin varoşu mu? Arapgir kişilik kaybına uğramış. Ya, böyle bir Eğin’le karşılaşırsam! Korkuyorum… Ulaşım kolaylığı mı, çarpık gelişme mi Arapgir’i bu hale getirmiş? Doğrusu hüzünlendim.

Arapgir’i arkada bırakıyoruz. Yol yapımı var. Hava iyice alacaya düştü. Kepçeler çalışıyor, koca koca kamyonlar vızır vızır. Paletliler bir oraya, bir buraya hantal hantal gidip-geliyor. Kocaman kayalar ortalarda. Bizim Mustafa kayaların çevresinde slalom yapıyor. Çalışma yoğun, bu sezon yol biter gibi. İnşaat alanından çıktık. Yol güzelleşti. Yukarı, Ağın sapağına doğru çıkıyoruz. Doğru Aşukka…

Eğin’de, sanayide işlenecek ham madde var mı? Yok. Varsayalım ham madde var ve işlendi. Satacak pazar. Çok uzak. Maliyeti etkileyen en önemli kalem nakliye. İhracat pazarı, uzak. Üretilse bile, pazarda rekabet gücümüz ne  olur? Üstüne üstlük kalefiye elemanı istihdam maliyeti cabası!

Ya tarım? Geçim sağlayacak ve kalkınacak kadar, ürün alınabilir mi? Göçü durdurur mu? Arazimiz anlamlı büyüklükte mi? Verimli mi?

Geriye turizm kalıyor. İç turizm. Gurbette yaşayan Eğin’lilerin sayısı onbinleri buluyor. Bir bölüm hemşerimiz Eğin’e gelse… Sağlam bir alt yapı, yılın yarısından fazlası dolu geçer.  Turizm’in birinci koşulu ulaşım. Sırası geldikçe diğer koşulları ortaya koyacağız.

Düze çıktık. Hava karardı kararacak. Solumuzdaki köylerin ışıkları yanmaya başladı. Biraz garipsedim. Eğin topraklarındayız. Az sonra, hava iyiden iyiye kararacak. Karanlığın içinde bu kez sağımızda gördük ışıkları. İleride solda bir ışık kümesi var. Önünde duruyoruz. Aşukka. İçeri girmeden, bu lokanta gibi yerde Aşukka yolcumuzu indireceğiz. Geç kaldık. Yoksa, Mustafa’dan mola isteyeceğim. Aşukka’ya karşı çay ne güzel giderdi.

Değerli Komşumuz Sayın Ferudun Çelikmen gönderdiği iletiyle ulaşım konusuna değiniyor:

‘’Özellikle Malatya ya Pegasus ve THY sezonda nerede ise peş peşe iniyor.Daha önce defalarca yazdım,çizdim ,seninde belirttiğin gibi,bu uçakların iniş saatine doğru sabah -öğlen arası konulacak bir minübüs ,bir sonraki ay midibüs,daha sonraki ayda otobüs kaldıracak doluluğa ulaşır.Eğinden de yolcu getirir uçaklara.Dolu gelip dolu döner.

Ferudun Çelikmen’’

Gözlemlerim sevgili hemşerimi haklı çıkarıyor. Öncelikle, Eğin’e gidiş-dönüş yolculuğu problem olmaktan çıkarılmalı.

Ben Eğin yolunda mutluyum, size de mutluluklar diliyorum.

Ulvi Özgenel

Şivekârgil

20 Kasım 2011 Pazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.