T�rkiye

 

Sevgili Eğin’liler,

Ayvalık Cunda Adası’nda Harvard Üniversitesi Yaz Okulunu gezmiştim. Bina girişindeki taban döşemesi ilgimi çekmişti. Eğin’de rıhtım denen, burada mozaik olarak adlandırılan yer döşemesiyle karşılaşmıştım. Bizden farklı olarak, düzgün taşlar kullanılmıştı. Oysa, o yörede bu tarz döşeme, ancak antik kiliselerde görülüyor. Mimari kayıtlara göre, bu döşeme tarzı doğubatı Anadolu mekânlarında görülmekte. Tam da, Eğin’in bulunduğu coğrafi kuşak tanımlanıyor. Mozaik (rıhtım) döşeme tarzı Eğin’in mimari özelliği. Evlerde, iç avlularda, sokaklarda sıkça kullanılıyordu.

Mevsim kışa geliyor. Ekim’in dördü. Saat akşam 9 gibi. Eğin’de koyu bir karanlık var. Otelin karşısındaki, Buğday Meydanına giden sokağa giriyoruz. Başlangıçta dikkatimizi çekmeyen, yol kaplamasını farkettik. Oda ne ! Şaşırdık. İşte bu olmadı…

Geleneksel yol kaplamasının yerine, kitli taş döşenmiş. Sonra, kitli taşın Eğin’in her yerini ahtopot gibi sardığını gördük. Üzücü…

Elbette, insanların ayaklarının kaydığı, şekilsiz taşların kaplandığı sokak döşemeleri değiştirilmeliydi. Bu iş tasarlandığında, biraz araştırılsaydı, uzmanına danışılsaydı, projelendirilseydi, sanıyorum seçenek farklı olurdu. Eminim,eskisinden daha düzgün, daha iyi sabitlendirilmiş rıhtım döşemesi öne çıkardı. Örneğin; Safranbolu da hata yapmış, yeniden eskiye dönmüş. Duyduğuma göre, Apçağa’da da yer yer rıhtım döşemeye geçiliyormuş.

Belki toplanmıştır. Bilemiyorum. Bilememek benim ayıbım. Özür dilerim. Kemaliye Belediyesi veya Kemaliye Kaymakamlığı bir ‘’Kent Danışma Konseyi’’ toplayabilir. Değişik kesimlerden, farklı uzmanlar bu konseye dahil edilir. Ve sağlıklı seçenekler kazanılır. Böylece, yenilemeyle başlayan hatalardan dönülür, bundan sonraki çalışmalarda daha verimli sonuçlar alınır.

Muhtar Bedir! Evimde esaslı bir onarım yaptırdığımda taş olması gereken döşemelere, belkide avlunun bir bölümüne, rıhtım (mozik) döşeyeceğiz. Rıhtım taşları büyük yapı marketlerde bulunuyor. Olmadı, dereden toplayacağız.Döşeme tekniğinide iyi belle. Şimdiden hazırlıklara başla istersen.

Eğin’e hizmet kutsaldır. Emek verenlere teşekkür ederim.

Esen kalın…

Ulvi ÖZGENEL

Şivekârgil

11 Aralık 2011

Fotoğraf, Cunda Harvard Üniversitesi Yaz Okulunun mozaik (rıhtım) döşemesini gösteriyor. (Karedeki hortumlar için özür dilerim.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.