T�rkiye

Kemaliye (Eğin) Doğal Turizm Cenneti
Kemaliye doğunun incisi, küçük bir ilçe demeye dilim varmıyor aslında.çünkü nüfusuyla aslında büyük, göç nedeniyle küçük görüntüsü veriyor.
Turistik yönden yeni yeni keşif ediliyor. Bunda Kaymakamlık, Yerel Yönetim, Kemav ve diğer sivil toplum kuruluşlarımızın gayretleri var.

33.Kemaliye (Eğin) Kültür ve Doğa Sporları Şenliği  01 Temmuz 2011 debaşlıyor. Başarılı bir organizasyon olacağına inanıyorum. Kemaliye için çok önemli. Doğa harikalarıyla, karanlık kanyonuyla, tarihi dokusuyla, mesire yerleriyle, köyleriyle insanı büyüleyen saklı bir cennet Kemaliye.

TURSAB Başkanı ve üyelerinin ziyareti, Kemaliye için söyledikleri ve düşünceleri çok önemli. İç ve dış turizm’in önünü açacak nitelikte. Bu görüşlerin devamını getirmek gerek. Ciddi  olarak Turizm ilçesi olmak, turizmden gelir elde ederek kalkınmak istiyorsak, her Kemaliye sevdalısına ve Kemaliye’de yaşayan herkese belli sorumluluklar düşmektedir. Bunları iyi değerlendirmek ve analiz etmek gerekmektedir. Çünkü her yeni açılım, beraberinde bazı sancıları, kaygıları getirir. Alışkanlıklar ve ezberler biraz zor bozulur. İnsanlar rahatlarının kaçacağından, bazı örf, adet, gelenekler açısından endişelenirler. Aslında Turist; bizler gibi bir insandır. Belli amaçlarla oradadır. Kimsenin örf adet ve geleneklerinin bozulması hususunda,  negatif etki edeceğini aklından bile geçirmez.

Turist gezmek, güzellikleri ve tarihi dokuyu yakından görmek, incelemek, mesleğine göre araştırmak, dinlenmek, mahalli yiyecekleri tatmak, mahalli ürünlerden alış veriş yapmak, hatıra olacak değerler almak, mutlu ayrılmak ister. Tatil sürecinde anlatabileceği güzel anılarının olmasını ister. Anlatılacak her güzel anı, size ertesi yıl katlanarak turist gelmesi anlamını taşıyacaktır.

Düşünelim; 2500 nüfuslu bir ilçeye 10.000 turistin ilk etapda geldiğini varsayarsak lokantacı kazanacaktır. Otel veya pansiyonlar kazanacaktır, üretici kazanacaktır, hediyelik eşya satanlar kazanacaktır, köylü ürettiği mahalli ürünlerin satışından kazanacaktır. Hafızamızda bu örnekleri genişletebiliriz.

Eğer siz kendinizden emin iseniz, sizin örf, adet ve geleneklerinizi kimse bozamıyacaktır. Kuşkular yersiz ve anlamsızdır. Gelen ziyaretçi Turistin giysisi, fiziki durumu, inanışı, bakış açısı, tavır ve davranışları kendisini ilgilendirir. Kendisi ile gelir ve gider. Kuşkuya, endişeye mahal yoktur.

Bir Kemaliye’ li ve Kemaliye sevdalısı olarak; Turim’in gelişmesi konusunda görüş ve düşüncelerimi aktarmak istiyorum;
1-  Turizm konusunda bilinçlenmek gerekmektedir.
2- Turist kimdir? İyi anlamak ve değerlendirmek gerekmektedir.
3- Turistin beklentileri nelerdir? Turiste nasıl davranmalıyız? Bu sorulara
vicdanlarımızda cevap bulmalıyız.
4  -Güler yüzlü olunmalı, yöresel ürünler, mal ve hizmetler, turistik eşyalar
gerçek fiyatlarıyla satılmalıdır. Yerli ve yabancı turist olması fark etmez.

Dürüst olmak öncelikli ilke olmalıdır. Mutlu ayrılan her turist seneye en az  on kişinin daha gelmesine   neden olacaktır. Bu ise ticaretin canlanması turizmin gelişmesi anlamına gelecektir.

Güzel atasözlerimizde ;”aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz, damlaya damla ya göl olur” Bir insanı incitmektense, para kaybetmeyi tercih ederim (Robert BOSCH) İnsan kazanmak para kazanmanın başlangıcıdır.

5-   Turist rahat ettirilmelidir. Oteller ve pansiyonlar amaca uygun dizayn edilmelidir. Temizlik imandandır deriz hep. Turizmde çok geçerlidir.
6-   Turist günlük ihtiyaçlarını  kolay temin edilebilmelidir.
7-   Yöresel ürünler; doğal olmalı, organik olmalı, sunum ambalaj, gramaj, ürünlerin besin değerleri, birkaç dilde etiketinde yazılı olmalı, yörenin kültür ve turizme bakış açısını yansıtıyor olmalıdır.
8-Hediyelik eşyalar içinde aynı şeyler geçerli olmalıdır.
9-Ulaşım her zaman için rahat olmalı, tarifeler standart olmalıdır.
10-Mahalli yiyecekler ve yemeklerin  lokantalarda sunumu aynı olmalı ve turistik kültürü yansıtabilmelidir.
11- Çamaşırlarını turist rahatça yıkayabilecek, yıkatabilecek, ütületebilecek yerleri bulabilmelidir. Hizmet, servis, güler yüz, öncelikli ilke olmalıdır.
12 -Kendimize yapılmasını istemediğiniz davranışları, turistlere asla ve asla yapmamalıyız.
Kemaliye dut ve ürünlerine, bal üretimine ve turizme öncelik verdiği, hayvancılığı önemsediği ve et üretimine yönelik hayvancılıkla ve bu konularda markalaştığı zaman gelir seviyesi yükselecektir. Organik ürünler bu gün iç piyasada satış değerini bulmaktadır. Bizde ise herşey var. Sadece bilinçlenmek ve organize olmaktan başka bir eksikliğimiz yoktur. Bu da aşılamayacak bir sorun değildir. Ürünler hak ettiği değeri bulunca, pazarlama teknikleri kullanıldıkca, sılaya geri dönüş başlayacaktır. İşte o zaman Kemaliye’nin makus talih yenilmiş olacaktır.

Turizmde yolumuz açık olsun.

15.06.2011
M. Nihat ÖZGENEL
Kemaliye Bahçe Mahallesi’ nden
KEFTUD Genel Sekreteri
Emekli Müdür / İSTANBUL

4 Yorum var.

 • admin dedi ki:

  Yazınız için tebrik ediyorum. Güzel bir konuya deyinmişsiniz Nihat bey..

 • Nihat ÖZGENEL dedi ki:

  Teşekkür ederim. Kemaliye için bu konu çok önemli bence. Umarım dikkate alınır. Çok okuyanı olur. Bu ilke ve kurallara uyulur. Tek dileğim bu.

 • Mustafa SAHINTAS dedi ki:

  Sevgili Nihat OZGENEL
  Oncelikle sizi gonulden kutluyorum, konuyu cok guzel islemissiniz. Elinize, yureginize saglik.
  Ama, ben sahsen KEMALIYE de oncelikle,

  ‘Turizm de garinmi doyururmus’

  Turizm ve otelcilik okulunu ‘Garson yetistiren mektep gibi gören’,

  Turisti hala mini etekli kadin, uzun sacli hippi erkek zanneden,

  ‘Ne baba? Istanbulda para gazanip, buraya gelip havami atisiz.’

  ‘Yine Istanbullular geldi, peynir pahalanacak, emek bulunmayacak.’

  ‘Bu nedir baba bir davul-glarnet bellemissiz her yerde calip donisiz.’

  Zihniyeti korlenmesi lazim diye dusunuyorum.

  Sevgi ve Saygilarimla..

  Mustafa SAHINTAS

 • Nihat ÖZGENEL dedi ki:

  Sayın Ağabeyim;
  İşte bu yazının amaç ve gayesi bu zihniyette olan dostlarımız var ise kafalarını ellerinin arasına alıp düşünmelerini sağlamak.Nasıl düşünürsem Kemaliye için fikirler üretebilirimi düşündürebilmek. Dediklerinizi hep duyduk evet haklısınız ama bu düşünceden kurtulmanın zamanı çoktan geçmiştir.
  Saygılarımla..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.