T�rkiye

Kemaliye (Eğin) Anılarımdan;

Ben Kemaliye (Eğin) ’de değildim, Kemaliye (Eğin) bizim evin içindeydi. Her gün evimizde Kemaliye (Eğin) konuşulurdu. Benim çocukluk ve ilk gençlik yıllarımda Kemaliye (Eğin)’den İstanbul’a sürekli göç vardı. İstanbul’a göç kaldıranlar veya İstanbul’a gezmeğe gelenler bize mutlaka uğrarlar veya babamla bir şekilde görüşürlerdi. O yıllarda İstanbul bu kadar büyük ve karmaşık değildi, bütün Bahçe’liler birbirlerine gider-gelirlerdi.

Evimizde sürekli akrabalıklar konuşulurdu. Kim kimin akrabası, hısımı anlayamazdım. Akrabalıkları bir türlü yerlerine oturtamazdım. Hep kafam karışırdı.

Eğin’i hiç görmemiştim. Merak içindeydim. Anneannem her sonbahar İstanbul’a bize gelir, her yaz başı  Kemaliye ( Eğin)’e giderdi. Sonraları, giderek yaşlandı Eğin’e gidemez oldu. Hastalanınca, Kemaliye (Eğin) özlemiyle onu kaybettik. Çok sevdiği Eğin’inden uzakta İstanbul’da gömülü.

Bir de meşhur Malatya-Sivas ambarıyla sonbaharda anneannem erzak sandığı gönderirdi. Sevinçle açar, içinden çıkanları yerken adeta Kemaliye (Eğin)’i yaşardık. Bir de annem birilerine ‘’aşlık-bulgurumuz kemaliye (Eğin)’den gelir’’ derdi. Sanki, sandıktan yalnız aşlık-bulgur çıkarmış gibi. Sanki, mutfağımız aşlık-bulgurdan ibaret gibi.

Oysa, sandıktan neler çıkmazdı ki; çok sevdiğimiz oricik, dut kurusu, ceviz, ceviz içi, pestil, tarhana, goştik, gak (kak), çir, hışik, samitli çökelek, kara tarhana, kokulu küçük küçük  elmalar ve tenekelerle peynir v.s.

Ben Kemaliye (Eğin) anılarımı ara ara yazacağım. Sizler de yazar mısınız?

23.06.2011
Ulvi ÖZGENEL
Şivekârgil

3 Yorum var.

 • Ulvi Özgenel dedi ki:

  ‘’Eğin Anılarım’’ başlıklı yazıma, site yöneticisi eleştirilere (!?) muhatap olmamak için, ‘’Kemaliye’’ ismini de eklemek zorunda kalmış. Bana göre, isim çeşitliliği yazımın tadını kaçırmış.

  Oysa, eskilerimiz sürekli Eğin adını kullanırlardı. Ben de, o konuşmaları anmak istedim. O kadar. Site yöneticisini anlıyorum. Zaten, benim onayımı aldı.

  Kemaliye hikayesini herkesten önce ben biliyordum ve adımızla onur duyuyorum. Tüm çevrem, Kemalist’liğimi kesinlikle tartışmazlar. Kemalist düşünceleri doğru düzgün savunacak kadar donanımlıyım. Şekilciliğe karşıyım.

  Kimileri Eğin’in Türkçe olmadığını söylerler. Yok Ermenice’ymiş, yok Bizans prensesinin adıymış. Yanlış. TDK’nun Eğin’le ilgili sayfası aşağıdaki gibidir. Ve Türkçe’dir.

  Saygılar sunarım.

  Ulvi ÖZGENEL
  27.VI.2011

  eğin, -ğni
  a. hlk. 1. Arka, sırt. 2. Beden, vücut: “Büyüdüm çabuk / Entarim eğnime dar” -B. Necatigil. 3. Boy bos, endam.
  Güncel Türkçe Sözlük

  eğin Fr. Dos
  BSTS / Tıp Terimleri Kılavuzu

  eğin
  1.bk. éyin (I)-2. 2. Boy bos, endam.
  Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

  eğin
  Sırt, arka
  Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

  eğin
  Üst baş, giyecek, elbise.
  Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

  eğin, (eyin)
  Sırt, arka.
  Tarama Sözlüğü 1967

  Tdk (Türk Dil Kurumu)

 • cengiz uygun dedi ki:

  İnsanlığın bugün en çok muhtaç olduğu hoşgörü ve diyalog kültürü yüce dinimizin üzerinde önemli durduğu hususlardandır. Günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz huzur ve barış için Miraç Kandili gibi özel geceleri birer vesile olarak görmek ve değerlendirmek durumundayız. Feyz ve bereketin coştuğu bu gecede Peygamber Efendimizin bu ulvi seyahati mucizelerin en büyüğüdür. Mukaddes gün ve gecelerin en hayırlılarından olan Miraç Gecesi temenni ederim ki bizlerin huzurlu, mutlu ve sağlıklı geleceğine vesile olur.

  Bu duygularla Miraç Kandilinizi tebrik ediyor, başta bahçe mahallesi ve kemaliyeli hemşehrilerim olmak üzere, Müslüman alemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum.”

  CENGİZ UYGUN

 • bekir bozik dedi ki:

  bir gün eşşeğieğinde ki hanlardan birine bağladım han boştu alış verişleri yaptıktan sonra öğlene doğru rahmetli dedem eşşeği getirmemi söyledi bende hana gittin ne göreyim han tıklım tıklım eşşeklerle dolu bizim eşşek ortalarda yok. hancı yusuf amca la eşşeğimi alacaksın dedi bende evet dedim sen alamazsın göster ben getireyim dedi bende şu diye gösterdim hepsi biribirilerine benzerdi hancı birtane eşşekle geldi bu deyil dedim bu sefer benimle gel dedi o girdi eşşekler adeta yolu açtı bende peşinden korka korka gittim bizm eşşeği bulduk dışarı çıkardık. hancı dediki. bozikoğlu bak sen şehirlisin senin eşşeğinde senin gibi efendi olur terbiyeli olur bunlar da dağ köylülerinin eşşekleri vahşi olurlar. sen eeşeğini kapıya yakın bağla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.