T�rkiye

Dut Ağacı (3)

17 Kasım 2011

DUT AĞACINA DAİR

Dut meyveleri olgunlaştığında, ağaçların altına temiz bir örtü yayılır ve dallar sallanarak hasat edilir. Hasat sırasında ağaçlara sopalarla vurulmamalıdır. Karadutlar kolay kopmadıklarından elle toplanmalıdır. Kurutmalık dutlar Oltu’da (Erzurum) ağaç üzerinde kuruduktan sonra toplanır.

Dut ağaçlarının fazla bir hastalığı yoktur.

–Ağır ve ıslak topraklarda kök ve kök boğazı hastalıklarına karşı dikkat edilmelidir.

-Kabuklu ve unlu bitler görüldüğünde, kış mücadelesi yapılmalıdır.

-Bazı yıllarda görülen ağ kurtlarıyla da mücadele edilmeli.

-Dut Koşnili : Ağaçların gövde ve dallarında, kirli beyaz renkte görülür.     Ağacın gelişmesini zayıflatır ve sonra da kurutur. Nemli yerlerde ve gölgede kalmış ağaçlarda görülürler. Fiziksel mücadele, sonbahar ve kış aylarında yapılır. Ağaç üzerindeki koşniller, yapıştıkları yerden düşürülür. Düşen koşniller kendiliğinden ölürler. Koşnil çok yoğunsa, bu dallar kesilir ve yakılır.

-Amerikan Beyaz Kelebeği : Zararını, tırtıl aşamasında, yaprakları yiyerek yapar. Beyaz dişi kelebek, yumurtalarını dalların uçlarındaki yapraklara bırakır. Yumurtadan çıkan tırtıllar, ağ şeklinde yuvalarını yaparlar. Yaprakları yiyerek büyür ve ağdan çıkarlar. Ağacın her tarafına yayılırlar. Kıllı ve hareketli tırtıllar, kuytu yerlere ve gazellerin içine koza yaparlar.Bu zararlıyla mücadelede erken davranmak gerekir. Ağaç üzerine yayılmadan, tırtıllı dallar kesilir, toplanır ve yok edilir.

NOT:

Bu bilgilendirme yazısında, organik üretim adına, kaynakların güçlendirme ve hastalıklarla mücadele için önerdiği kimyasallar özellikle  anılmamıştır. Yazıyı derleyici, zararlılarla mücadelede geleneksel yöntemleri önermektedir  (SON)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.