T�rkiye

“Kendimi bildim bileli” denilen bir başlangıç vardır hafızamıza milat olan.. Kemaliye kazılıdır bu en başlangıca.. 3-4 yaşlarında emekleme bitipde ayağa kalkınca dut bahçeleri ve harklar ,hendekler oyun alanı olmuştur tüm baharlarda ve yazlarda.. Bazende kışlarda “tandır yorganı”nın sıcaklığı çelimsiz bedene düşler ülkesinde yuva..

İlk kez okullu olduğumda, Kemaliye Bahçe Mahallesi ilkokulunda belkide eğitim hayatımın  eve en  yakın, en huzurlu, en mutlu dönemini  yaşadım.. İki sınıfta ve hep bir arada, şarkılarla türkülerle, okul yolunda değinlerle, sonbaharın bin bir renginde geçen özlenesi günler.. Biriktirilmiş ilk harçlıklarla alınan ilk fotoğraf makinesi ve onun ilk karelerinde gene Kemaliye .. “Evimizin önünden sürüler geçerdi, alacakaranlıkda günün ilk ışıkları göğü kızıla boyarken, şıngırtıları gıdiklerin boyunlarındaki zillerin ve melemeleri kuzuların.. Akşam olunca gene bir telaş mahallenin tuzluğundan yukarılara uzanan.. Dut bahçelerine dalmadan ya da başka mahallelerin sürülerine karışmadan toparlanabilsin diye mahallemizin dört ayaklı sakinleri”.. Hep bir merak, “nereye gider bu hayvanlar, dağların arkasına,onca yeşilden daha güzel nereler varki bu cennet vadinin dışında tepelerin ardında? “Derken bir gün gizlice evden kaçış, tuzlukdan yukarıya, akranlardan biriyle çoban Mehmedin peşisıra.. Yükseldikçe güzelleşen manzarayı, benzersiz çiçek kokularını yudumlayarak “vadime” birde yukarılardan bakmak.. Dönüş yolunda şşş uyarısı ile sessizce ama heyacandan çatlarcasına vuran yüreğime ve makineme kaydedilen anne ayı ve yavruları…

Kemaliye; dağcılığa , fotoğrafçılığa, yaban hayatına ve özünde doğaya, hayvanlara ve insanlara olan sevgimin, ilgimin özüdür aslında.. Bahçe mahallesinin hocası, doktoru, baytarı, diştabibi, herderde devacısı dedem nasıl ilham verdiyse mesleğime, Kemaliye de öylesine yönledirmiştir geri kalan tüm sosyal hayatımı..

Temelinde yer almakla övündüğüm AKUT lu yıllarımda yurdumun  felaketlerinden, yurt dışındaki afetlere uzanan gurur verici, onore edici çabaların kaynağında  acılı günlerin kenti Erzincanın gerçeklerini 92 de yaşamış olmam, 39 da ki en büyük felaketi yaşayanlardan duymuş olmam gelir. Birleşmiş Milletler ce ödüllendirilen Türkiyenin bu güne kadarki en büyük Uluslararası Doğa Sporları Şenliğinin Kemaliye’nin tanıtımında çok önemli bir etken olduğuna inanıyorum. Şenlik hazırlıkları esnasında yaptığımız  yüzlerce toplantı, Ankaralara, Antalyalara ekip, malzeme için koşuşturmacalar, aynı yıl içinde onlarca kez Kemaliye ye gitmeler, yepyeni dostluklar, arkadaşlıklar, kazanımlar, çok hoş anılar.. Ve Doğa Sporları Şenliği ile ilçeye kazandıran benzersiz “Doğa Sporları” alt yapısı, onlarca “ilk”, ilçede , milyonluk illeri kıskandıran , milyarlarca liraya eşdeğer tanıtım, oluşturulan farkındalıklar..

Pek yakında 10. yılına da ereceğimiz Doğa Sporları Şenliğimiz 10 . yaşından sonra biz siz de ,artık kendi ayakları üstüne durabilecek bir hale gelecektir umarım. Kemaliyenin, emekli hemşerilerimiz yanında , gençlerimizi de yaz tatillerinde kendine çekecek yepyeni güzellikleri, imkanları  var artık.. Daha da sevindirici yönü  “uzaktaki kasaba” artık tüm dünya tarafından tanınıyor..

Sevgi ve saygılarımla
Mustafa Ferudun Çelikmen

4 Yorum var.

 • bekir bozik dedi ki:

  feridunla çocukluk arkadaşıyız.hacıefendilerin bahçede dut ağaçlarının hendeklerine su dolduğu zaman kağıttan kayıklar yaparak yüzdürdüğümüz yıllar artık geride kaldı adına mazidedik am hayattan bir kesit aslında feridun bir kavanoza akrep diyerine eşşek arısı koymuş ne yaparsın bunlarla dediğimde heç oynuyom derdi.bahçe mahallesinde n bir feridun çıktı allah emeklerini zayetmesin gözümüzn nuru medarı iftiharımız oldu allah yolunu açık etsin.

 • Vedat Mahir Erden dedi ki:

  Feridun Bey merhaba. Şenliklerde tanışmıştık hatırlayacakmısınız bakalım. İngilizce öğretmeniyim deyince telefonumu deftere kaydettirdiniz hemen.

  Fotoğraflarınız, broşure verdiğiniz katkılar, iki dilde yaptığınız hatasız sunum herşeyden önemlisi bizlere Kemaliyeyi sevdirdiğiniz için durup dinlenmeden verdiğiniz çabaya ne kadar teşekkür etsem azdır.

  Benim de sizden bir isteğim var. Kemaliye tarihinde derin iz bırakmış kişiliklerle üniversitelerin Sosyoloji bölümlerinde görev yapan arkadaşlar tarafından söyleşiler yapılırsa çok iyi olur diye düşünüyorum. Yaşayan bu değerleri kaybetmeden. Çünkü zaman çok çabuk geçiyor.

  2014 Kemaliye şenliklerinde buluşmak dileğiyle.

  Sevgiyle kalın.

  Vedat Mahir Erden

  • M.F.Çelikmen dedi ki:

   Merhaba hocam geç yazabildiğim içn özür dilerim.Sizin bu söyleşiler için önereceğiniz ve davet ettiğinizde geleceğinizi düşündüğünüz kimler var mesela
   Saygılar

   • Vedat Mahir Erden dedi ki:

    Merhaba Feridun Bey,
    Nasilsiniz? Umarim hersey yolundadir. Bu yil etkinlik varmi? Karsilastigim her arkadasa Kemaliyeyi anlatiyorum. Kemaliyelilerin sicak karsilamalari, konukseverliligi ve Kamaliyeyi tanitma cabalari harika. Sorunuza gelince bizim evlerinde kaldigimiz Omer Sagcolak vardi ornegin. Ama uzulerek soyluyorum onu kaybettik. Ben hakli ciktim. Hemsehrileri siz benden cok daha iyi tanirsiniz. Kemaliyelilerle birkac telefon gorusmesi yapsaniz eminim birkac onemli isme ulasirsiniz. Sevgiyle kalin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.