T�rkiye
Vikipedi‘den, özgür ansiklopedi

Başbağlar Katliamı ya da Başbağlar Baskını, 5 Temmuz 1993‘de, Erzincan‘ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar Köyü‘nde PKK tarafından 33 sivilin öldürüp köyün ateşe verildiği olay. PKK lideri Abdullah Öcalan olaydan habersiz olduğunu ve olayın sorumlusunun Dr. Baran kod adlı bir PKK sorumlusu olduğunu ifade ederek, katliamı PKK’nın düzenlediğini kabul etmiştir..

Akşam üzeri 100’e yakın PKK mensubu köyü bastı. Ezanın okunduğu sırada camiye giren örgüt mensupları cemaati zorla dışarı çıkardı. 1.5 saat örgüt propagandası yaptıktan sonra tüm erkekler kurşuna dizildi, burada 29 kişi öldü. Daha sonra köy ateşe verildi ve 214 ev, köy okulu, köy camii, halkevi yakıldı. Yakılan evlerde saklanan 1’i kadın 4 kişi de yanarak can verdi.

Olaylarla ilgili olarak 20 kişi gözaltına alındı ve haklarında idam ile çeşitli sürelerde hapis cezası istemiyle dava açıldı. Sanıkların 18’i bu davalardan beraat etti, 2’si mahkûm edildi. Ayrıca bu katliamın 2 Temmuz’daki Madımak Olayları’na karşılık olarak yapıldığı iddia edilmektedir.

Kaynak

Yukarıdaki açıklama Başbağlar Katliamı başlıklı Wikipedia makalesindendir, CC-BY-SA altında lisanslıdır, yazarların tam listesi buradadır. Topluluk Sayfaları konuya katkıda bulunan herhangi biriyle ilişkili değildir veya konuya katkıda bulunan herhangi biri tarafından desteklenmemektedi

(İlgili vikiped’den alıntıdır)

EDİTÖRDEN;

Başbağlar hala adaletini arıyor.. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz..Mekanları cennet olsun. Bu acıyı unutamayan ve yüreklerine sindiremeyen ailelere, hemşehrilerimize başsağlığı diliyoruz. Terörün her türlüsünü şiddetle kınıyoruz. Terör hiçbir zaman çözüm değildir. Vatan birdir, Bayrak birdir, idealler birdir,ülkü birdir. Dirlik birlikten doğar.BAHÇEDER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.