T�rkiye

Hacıefendigilin Evi

Binbaşıgil tarafından tahminen 150 yıl kadar önce yaptırılmış bu ev, Eski Eserler tarafından tescil edildi. Eski Eserlerin maddi desteğiyle dış restorasyonu yapılmış, iç onarımı aile tarafından gerçekleştirilmiştir.

Evi, Nuri Eti rahmetli olduktan sonra oğlu Mustafa Eti kullandı. Şimdi, evin iç onarımını yaptıran Niğâr – Hatice – Münire Hanımlar (Nuri Eti ’nin kızları) kullanmaktalar.

Küçük bir bahçeden kanatlıya (kapı) ulaşılıyor. Kanatlıdan girince, selamlık olarak kullanılmış bir oda ile ‘’süslü oda’’ olarak anılan, duvarları resim bezemeli oturma odası bulunuyor. Süslü odayı, bir zamanlar Malatya Mebusluğu ve Kemaliye Belediye Reisliği yapmış olan Mehmet Eti, Eğin ’e geldikçe kullanırmış. Bir üst katta sofa, oda ve mutfak bulunuyor. İkinci katta 1 oda ve yetme var. Bu kattan, bir kapıyla arkada bulunan bağa çıkılıyor.

Dileriz bütün Bahçe Mahallesi evleri bu ev kadar şanslı olur.

Evlerinizi görün. Birini diğeriyle kıyaslayın.

Evlerimizi onaralım, Bahçe Mahallesini ayağa kaldıralım.

Bahçe Mahallesi bizim.

‘’YILDA  BİR HAFTA,  BAHÇE MAHALLESİ  SENİ  BEKLİYOR’’

(Bu ev hakkındaki bilgiler duyumlara dayalıdır. Yanlışlık varsa, ev sahiplerinden peşinen özür dileriz. Sağlıklı bilgisi olanların, gerekiyorsa düzeltme yapmalarını rica ediyoruz.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.