T�rkiye

 

EMİRDAYIGİLİN (Emirdağgil) Hoca Gilin  Evi

Eğin’e ilk gelişimdi, yaşım onyedi gibiydi. Emirdayıgil’in evine annemle hasta ziyaretine gitmiştim. Kapıdan girince sağda bir taban odası vardı. Loş, biraz da kasvetli. Biz üst kata çıktık. Kocaman, salon büyüklüğünde, iki bölümden oluşan bir odaya girdik. Yan bölümünde, galiba biri erkek ikisi kadın üç yaşlı insan yatıyordu. Ya çok yaşlıydılar ya da hastaydılar. Odanın diğer yarısında bizi ağırladılar. Bir ara anneme ‘’burası Eğin’in hastanesi mi’’ diye sormuştum, şaka yollu.

Osman Abi sanıyorum Eğin’de değildi. Ortada Fatma Abla koşturup duruyordu. Önceleri bu evi tek katlı sanıyordum. ‘’Peki, ben hangi üst kata çıktım’’ diye düşünürdüm. Sokak dar ya, baktığımda üst katı göremiyormuşum! Sonunda gerideki üst katı keşfettim.

En alt katta taban odası tek direk üstüne, üstü yetme (dam) . Yetmeden küçük bir merdivenle kışlık kısma geçiş. Karanlık ko0ridor, kocaman tek direk üstüne bir oda var. L şeklindeki ko0ridor oldukça loş ışıklı. Bir Kapı ile Hacı ahi gilin ve Hoca Gilin kullandıkları Avluya çıkılır. Üst Katı var mıydı hatırlayamıyorum. Bu avluda bir çeşme bulunmaktadır. İnce bir yolla da Hacı efendi gilin  üst avluya varabilirsiniz.Arkada güzel dut bahçeleri  vardır.

Bu Aşağı Mahalle evi şimdi kullanılmıyormuş. Ferudun Çelikmen’in yukarıda yaptırdığı yeni evi kullanıyorlar. Haziran’da Fatma Ablayı ziyarete gittik. İlk görüyorum. Güle güle otursunlar.

Evlerinizi görün. Birini diğeriyle kıyaslayın.

Evlerimizi onaralım, Bahçe Mahallesini ayağa kaldıralım.

Bahçe Mahallesi bizim.

 

‘’YILDA  BİR HAFTA,  BAHÇE MAHALLESİ  SENİ  BEKLİYOR’’

www.bahcemahallesi.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.