T�rkiye

KEMALİYE SANAL  TURU:

Daha önce izleyemeyenler için Kemaliye sanal turu linkleri aşagıdaki gibidir.

Bloğ Linki: http://www.mekan360.com/360fx_erzincankemaliye-erzincan-kemaliye.html

Web Linki: http://www.mekan360.com/360fx_erzincankemaliye-erzincan,S.html

Dr.M.Feridun ÇELİKMEN  Kemaliye Net den bildirmiştir. BAHÇEDER

 

Değerli Kemaliye dostları,
ülkemizin en kapsamlı,en geniş katılımlı kültür ve doğa sporları şenliğinin, 2012 yılı Haziran ayı son haftasında yapılacak olan 34. sünün hazırlıklarına başlıyoruz.Kemaliyemiz için bu çabalarımıza destek vermek isteyen tüm dostlarımızın düşüncelerini,önerilerini,katkılarını bekliyoruz.
Saygı ve sevgilerimle
Dr.Mustafa Ferudun Çelikmen
Uluslararası Erzincan Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenliği Koordinatörü,
KEMAV Başkan Yardımcısı

4 Yorum var.

 • Ulvi ÖZGENEL dedi ki:

  Sayın Ferudun Çelikmen,
  dün sizi TV’de izledim. İyi bir hekim olduğunuzu camianıza kanıtlamışsınız. Gördük. Beğendik. Hemşehrimle onur duydum.
  Başarılarınızın sürmesini dilerim.

  07.XII.11

 • Remzi Karakullukcu dedi ki:

  Emeği geçenlerin eline sağlık.Gerçekten çok güzel hazırlanmış.

 • cengiz.uygun dedi ki:

  Türkiye Ermenileri Tarihi
  Vatansever ve insan oğlu insan LEVON PANOS DABAĞYAN Beyefendinin TÜRKİYE ERMENİLERİ TARİHİ ( IQ Kültür-Sanat Yayıncılıktan çıkan ) isimli kitabını okuyorum. Kitapta Eğinle ilgili bölümler var. İlgili sayfalar : 90-118-260-565-567-579-588-589-591-592-598-601 605-658-659-660 ( ben henüz bu sahifedeyim ve kitabın tamamı 784 sayfa.) Bir Ermeni vatandaşımız ve büyüğümüz olan değerli yazarın bu kapsamlı kitabında gerek yakın tarihimiz ile ilgili değerlendirmeler, gerekse Ermeni olaylarıyla ilgili bilgiler var. Herkesin okumasını tavsiye ediyorum. Yine bu meyanda : 1- Eskiden Eğine bağlı olan Pingan ve Zımara köylerinden Büyük Ermeni Patriklerinin çıktığını. 2- Asırlar boyunca İstanbul ve Osmanlı Saray sarraflarının Eğinden gittiğini. 3- Bir çok büyük sarraf ve yüksek memurun ( kitapta Abuçeh veya Abuçağ olarak isimlendirilen, sonraki sayfalarda Çeraz Mahallesi denilince APÇAĞA olduğunu anladığım ) APÇAĞA köyünden İstanbula gittiklerini ve bunlardan bir ailenin ( muhtemelen Ermeni ) Prens soyundan Aristokrat olduklarını, 4- Toros Azatyan isimli yazarın, Eğin ve Eğinliler isimli 1943 Tarihli ve Ermenice bir kitabı olduğunu ( İnternetteki aramalarımda bu kitabın başka bir dilde baskısını bulamadım ) 5- Meşhur ( Barutçubaşılık gibi uzun süre yüksek görevlerde bulunan ) DADYAN ailesinin fertlerince 1650 ve 1770`lerde Fırata köprü yapıldığı ve bu ailenin yine Kitapta ” KAMARAGAB KÜYUG ” ( KAMARAGAB KÖYÜ )– ” GAMARAGAP -KEMER BAĞI KÖYÜ olarak bahsedilen ve kanımca bugünkü ” GEMÜRGAP ” Köyünde 300 yılı aşkın yaşadıkları ( konuyu Abdullah veya Hacı Ali ATAMAN Ağabeklerim bilebilirler, lütfen yardımcı olsunlar ) 6- Daha önceki yazılarımda bahsettiğim ve Judeo-Ermeni ( Yahudi Ermeni ) olarak literatüre geçen, Bizansa İmparator ve Ermenistana Kral veren PAKRADUNİ isimli toplumun Eğinde ( muhtemelen Sarıçiçek yaylasındaki Berber dükkanları civarında yoğunluklu olarak ) yaşadıkları gibi bence ilginç bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Özellikle yukarıda bahsedilen Toros AZATYAN`ın , Eğin ve Eğinliler isimli kitabıyla ilgili yeni bilgi verebileceklere şimdiden teşekkür ederek, sevgi ve saygılarımı sunarım. Sağlıklı ve mutlu kalın.

  • Hüsnü seyfi dedi ki:

   Değerli bilgiler için teşekkürler.
   Eginli akıllıdır, eğitimildir, herşeyden önce insandır, insancildir. Insanları dinine, ırkına göre ayırmaz. O nedenle her zaman eginliligimle gurur duyarım. Eskiden türk, kürt, ermeni kardeşce yaşarken bizi birbirimize düşman edenlere nisbet her renge her kültüre saygı duyalım sevelim ki biz de aynı şeyleri bekleme hakkına sahip olalım. Aşağıdaki sitede eskiden eginde bulunan okullar ve eğitim ortamı halkında bilgiler bulabilirsiniz:

   https://www.houshamadyan.org/tur/haritalar/mamuret-uel-aziz-vilayeti/egin-kazasi/egitimi-ve-spor/okullar.html

   Eğin hoşgörünün, kardeşliğin, sevgi ve saygının kalesidir ve öyle kalacaktır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.