T�rkiye
Belediye Pazarı

Belediye Pazarı

Düzeltme.

Önceki yazımda Sarıçiçek’in Divriği’ye bağlı olduğunu yazmıştım. Bu bilgi Sarıçiçekli Nurettin’e ait.

Oysa, Muhtarımız uyardı, Sarıçiçek Kemaliye’ye bağlıymış.

Muhtar sağol…

Düzeltiyorum ve özür diliyorum.

 

Sevgili Hemşerilerim,

Su 25.0, kalori 26.0, protein (gr) 5, yağ 0.5, kalsiyum (mg) 0.16, fosfor (mg) 1.2, demir 67, sodyum (mg) 1.8, potasyum (mg) 5.5, v.s. . 100 gr kuru kayısının değerleri bunlar. Yararları saymakla bitmiyor. Malatya’da her kayısı satıcısı yararlarını uzun uzun anlatıyor. Kayısının başkenti Malatya’da kuru kayısının kalbi ‘’Şire Pazarı’’nda atıyor. Şire pazarı Yenihamam Mahallesin’de. Pasaj gibi bir yer. Bu kadar çok kuru kayısıyı birarada görmemiştim. Kuru kayısı 2 çeşit. Gün kurusu ve fırınlı. Birinci sıraya gün kurusu oturuyor. Altın sarısı, imrendiren kayısılar kasalarda ağır kükürte maruz kalıyor. Rengi koyu kahverengi, alacalı olan gün kurusu kayısı kerevetlerde kurutuluyor. Haşareleri yok etmek için her çeşit kayısıya az ya da çok kükürt uygulanıyor.

Akpınar Meydanı, Şire Pazarı. Devamında Eski Hal Pazarında bulduk kendimizi. Sebzelerin ve meyvelerin tazeliği can alıcı, fiyatlar büyük şehirlere oranla yarı yarıya. Kalabalık. Öyle yarım kilo bir kilo değil, insanlar çuvallarla satın alıyor. Biz de, ev için biraz biraz sebze ve meyve satın aldık.  Pazarın sonundan sola dönünce Belediye Et Pazarına giriliyor. Canlı bir kalabalık. Üstü kapalı, ortada kocaman bir meydan açık pazar gibi, çevresinde onlarca dükkân var. Et, balık, tavuk, şarküteri ürünlerinin görünüşleri iştah açıyor.

Vakit tamam, elimizde de ağırlıklar var. Doğru Zafer Halıya, Sarıçiçekli Nurettin’in dükkânına. Yorulmuşuz. Nurettin’in çay ikramı iyi geldi.

Münibüs paraları Nurettin’e ödeniyor. Malatya-Kemaliye kişi başı 20 lira. Makul ağırlıklara para alınmıyor. Şimdi, bir toparlayalım; internetten zamanlıca alınan uçak biletleri bayağı ucuz oluyor. Otobüs zahmetine değmez. Uçakla Malatya’ya iniliyor. Çevre Yolu servisine biniliyor, Maliyenin karşısında iniliyor, servis bedeli kişi başı 9 lira. Zafer Halı hemen orda, sokağın içinde. Adresi, Boztepe cad. Malatya İşhanı No.46 (88). Telefonları, 0422 321 32 29-0544 503 71 59. Bu kadar saat Malatya’da zaman geçirmek zor oldu. Bir kaç kez yinelemeyi istemeyiz. Malatya’dan Kemaliye’ye sabahları da bir münibüs konulmalı, mesala 10.30-11.00 gibi. Kesin dolar. Münibüs işletmecileri konuyu araştırmalılar. Belediye de üstüne düşeni yapmalı. Bizi, lütfen perişan etmeyin.

Dilerseniz, kiralık otomobillerden (Rent a Car) yararlanabilirsiniz. Havaalanı terminalinde bankoları var.

Saat 15.50. Mustafa münibüsü yanaştırdı. Yüklerimiz portbağaja sarıldı. Portbagaj yasak ama… Münibisün önünde, sabah diyaliz için gelen bayan ve eşi. Diyaliz zor olmalı, bayan bitkin durumda. Önlere doğru bir kaç bayan, eşim ve ben. Münibüs dolu. Yükümüz ağır. Saat tam 16. Hareket. Bizde heyacan dorukta. Otobüs terminalinden de bir yolcu aldık.

 

Malatya – Sivas yolundayız. 16 yıl sonra Eğin’e gidiyoruz.

Yaşasın…

 

Şivekârgil’den

Ulvi Özgenel

07.XI.2011

 

FOTOĞRAFLAR

1- Eski Hal Pazarı

2- Belediye Et Pazarı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.