T�rkiye

Değerli Hemşerilerim,

Sizlere “Eğin Yolculuğumun” birinci bölümünü yazmıştım. Özel nedenlerle, 14 günlük gecikmeyle yeniden bilgisayarınızın ekranındayım. Birlikte olmak ne kadar güzel…

Birinci bölüme çok güzel tepkiler aldım. Onur okşayıcı sözlerinize teşekkür ederim. Çok iyisiniz… Varolun…
Nerede kalmıştık…!

Sevgili Hemşerilerim,

17 kilometrelik güzel, iyi düzenlenmiş, manzaralı bir yolla doğunun başkenti veya Paris ’i Malatya ’ya doğru yola çıktık. Havaalanındaki o gerginliği üzerimizden atmıştık, pek keyifliydik. Çevreyi seyrediyor, eşimle Malatya yorumları yapıyorduk ki… Şoförün yardımcısı “kusura bakmayın, belediye dün açık olan yolu bu gün kapatmış, sizi burada indireceğiz” demesin mi! Bir caminin önünde 5 koca bavulla kalakaldık.

“Maliye nerede?”

Ufuk hattında beyaz bir binayı gösterdiler.

“Kardeşim çok uzak, bir taksi olsa…” deyince, şoförün yardımcısı güldü.

“Yol trafiğe kapalı abey.”

Bizimle birlikte otobüsten bir delikanlı da indi. Yalnız değiliz, birlikte çare arayacağız. Avukatmış, adliyede davası varmış. Sorduk, adliye maliyenin arkasındaymış.

Genç avukat, bavullarımızı taşımamıza yardım etti. Yol inşaatı sahasından güçlükle maliyenin önüne geldik. Bu kez şoför Mustafa yok. Bitik durumdayken, Mustafa imdadımıza yetişti. Haydaa… şimdi de yol inşatının karşısına geçiyoruz.

Derken, kendimizi Zafer Halıda bulduk. Saat 10.30 falan. Dükkân sahibi, dünya tatlısı *Sarıçiçek ’li Nurettin. O gülen yüzü bütün yaşadıklarımızı unutturdu. İkramda bulundu, gönlümüzü aldı.

“Nurettin Eğin’e hareket kaçta?’’

“Saat 4’de (16.00)’”

Önümüzde beşbuçuk saat var. Biz de Malatya ’yı gezeriz. Hava çok güzel. Valilik ve belediye internet sitelerinde Malatya ’da Kernek Meydanı ve Şelale Parkı ile kâğıt kebabı öneriliyor. Buraları gezeceğiz. Malatya ’da ören yerleri daha çok Eski Malatya ’da yoğunlaşmış. Piknik alanları ve manzaralı bölgeler Malatya çevresine yayılmış.

Sarıçiçekli Nurettin Erdem gezi güzerğâhımızı belirledi.

‘’Şöyle yukarı Kernek Meydanı ’na çıkın, dönüşte kâğıt kebabınızı yersiniz. Arabaya gerek yok, Malatya aşağıdan yukarı zaten 5 dakika.’’

Malatya ’yı bir kaç fotoğrafla önümüzdeki yazımızda anlatalım mı?

Hoşça kalın…

28.10.2011 Malatya

Şivekârgil’den
Ulvi Özgenel

*Sarıçiçek, önceleri sanıyorum Eğin ’e bağlıydı. Şimdi, Divriği ’ye bağlı. Sarıçiçek Yaylası olarak anılır. Yörede üretilen bal,  florası nedeniyle ülkemizde kaliteli bal sıralamasına girer. Örneğin; Anzar Balı, Pervari Balı, Sarıçiçek Balı gibi. Sarıçiçek Yaylası bir dahaki Eğin gezimde, gezilecek yerler listesinde yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.