T�rkiye

Sevgili Hemşerilerim,

Bacaklarımı şöle bi uzattım. Ellerimi ensemde kenetledim. Gevşedim, rahatladım. Soluğumu derin derin çektim, gökyüzünde bir şeyler arar gibi yukarıya baktım. İliklerime kadar huzur ve  mutluluk doldum. Çocuksu bir sevinçle coştum. Öylece uzunca bir süre oturdum. Hayallerime gittim, bir çok şey düşledim. Evimizin arkasından, Konağın yanından baktım, Bahçe Deresi’nden Fırat’a doğru.

Mekanik bir sinyalle irkildim.

‘’……….yerin ihalesi yapılacaktır, şartnamesi…..’’…

Belediye hoparlör koymuş caminin önüne. Günde birkaç kez resmi anonslar ediliyor.

Tuna torunlarımızdan biri. ‘’Amca mahalleye, eve ne zaman gideceksin ? ’’ O sıra henüz Eğin’e yeni gelmiştik.

Tuna’cığım, evimiz ve mahallemizde evlerin çoğu bakımsız, sahipsiz. Bir hemşerimiz eski evinin yerine yenisini yapmış. Kimileri yenilemiş. Yenilenenlerin birinin üzerinde mimarının plakasını gördüm. Kesinlikle  *restarasyon değildi. Mahallemizde yapılacak **rölöve çalışmalarıyla özgünlük sağlanabilir.Mahallede iyi bir koruma, bir bütünlük sağlanmış olur. Hiç zor değil. Gençlerimizin arasında, iki Sanat Tarihçi çocuğumuzu tanıyorum.Sanıyorum rölöve çalışmalarına destek verebilirler. Kimbilir daha nicelerimiz vardır. Aramızda bir iletişim kurabilsek ! Zorunlu durumlarda evler yıkılıp aslına uygun olarak tabiî ki baştan yapılabilir (***rekonstrüksyon). Eğin’in her yerinde durum böyle. Kaplama tahtalarında da doğru koruyucu kullanılmamış.

Tuna’cığım, konuyu çok araştırdım. Sordum, soruşturdum. Bir dolu bilgi edindim. Uygulamalarda yapılan yanlışları görebiliyorum. Doğruları da yorumlayabiliyorum.

Torunlarımız Eğin sevdalısıdır. Eğin doğumlu olmamalarına rağmen, her biri mahallemizi bilirler. Geldiler, gördüler. Gelmek için fırsat arıyorlar. Evimizi bir düzene sokalım hele. Çok kalabalığız. Birden gelemeyiz. Evimize sığamayız.

İlk Eğin’e geldiğimde, her şey şimdi özlediğimiz gibiydi. Evlerimizi henüz sac kaplamamıştık. Sac kaplama iklimi değiştirdi, yazları aşırı sıcak oluyordu, evlerimizi çirkileştirmişti. Sacın tek ve önemli yararı, yapılarımızı bu güne kadar koruyabildik. Artık sacdan kurtulmalıyız. Evlerimiz çok değerli, paha biçilmez. Olur olmaz kimselere teslim edemeyiz. Tabi ki, bunun bir bedeli var. Karşılamak zor. Bir araya gelebilir, konuyu görüşebilirsek bir çok kaynak ve destek bulabiliriz diye düşünüyorum. Duyumlarım umutlu.

Oturduğum yerden vadiyi yudumluyorum. Gözlerim güzellikleri tarıyor. Keyifliyim. Çatılara kiremit döşemişler sanki. Bir çok çatı kırmızı olmuş. Kiremit ağır malzeme. Evler taşıyamaz. Sordum. Benim sevgili hemşirelerime hayranım. Yaratıcılığa bakar mısınız? Kırmızıya boyamışlar. Estetik olarak çok güzel görülüyor. Sacların paslanmaları engellenmiş, yansımalar önlenmiş, biraz da izalasyon sağlanmış. Müthiş bir buluş.

Bakalım daha neler göreceğiz.

Bu yazımda size Şevket Gültekin’in ve Hüseyin Özgenel’in fotoğraflarıyla veda ediyorum. Hoşça kalın…

Ulvi Özgenel

Şivekârgil

21 Ocak 2012

FOTOĞRAFLAR:

1.ve 3. fotoğraflar Şevket Gültekin

2.ve 4. fotoğraflar Hüseyin Özgenel

*Restarasyon : Eski, tarihi, otantik ve özgünlük değeri olan, önemli bir olaya ev sahipliği yapmış eserin, aslına uygun olarak, asli malzemeden, asli yapım tekniğinden ve özgünlüğünden faydalanarak, mümkün olduğu kadar az müdahale ile koruyarak onarılmasıdır.

**Rölöve: Bir yapının, kent dokusunun veya arkeolojik kalıntının yakından incelenmesi, belgelenmesi, mimarlık tarihi açısından değerlendirilmesi ve restorasyon projeleri hazırlanabilmesi için binanın iç ve dış mimarisine, özgün dekorasyonuna ve taşıyıcı sistemi ile yapı malzemelerine ait mevcut durumunun ölçekli çizimlerle anlatımıdır.

***Rekonstrüksyon : Tümüyle yıkılmış, yok olmuş, ya da çok harap durumda olan bir anıtın veya satın elde bulunan belgelere dayanılarak yeniden yapılması ancak özel durumlarda kabul edilen bir uygulamadır. Yeni yapı, yerine yapıldığı anıtın tarihi dokusuna, özgün malzeme ve işçiliğine sahip değildir. Bir kopya, tarihi yapının kütle ve mekanlarını ancak biçimsel olarak canlandırabilir, anıtın yerini alması olanaksızdır; kısaca tarihi değer taşımaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.