T�rkiye

Bekir Bozik’ ten Bir Anı

13 Aralık 2011

Ecdadımızın aşırı hoşgörüsüyle çok iyi yetiştik. Dedem Bozikoğlu’ndan habersiz pek birşey yapamazdım. Buna rağmen,  dedemden habersiz Bahçeli çocuklarla dereye yüzmeye giderdim. Bazen de, dayım değirmenci Ali’nin oğlu Yaşar, Mulazımgilin Osman Eğin’den derede yüzmek için Bahçe’ye gelirlerdi. Birlikte yüzerdik. Dereye gitmediğim günler yalnız kalırdım. Kendime bir meşgale bulur oyalanırdım.

Dayımın oğlu Yaşar Eğin’den gelmiş, Ahigilin kapıdan ‘’haydi Bekir dereye gidelim’’ diye seslendi. Dedem duyunca kızdı ve tabiki dereye gidemedim. Yalnız kaldım, mülver ağacından suggu yani su tabancası yapmaya çalışıyordum. Dalmışım.  Arkamdan Hacıefendigilin Emine Ablanın gürleyen ‘’Bekirik’’ sesiyle irkildim, bayağı korktum. Kadıncağız korktuğumu anlayınca, beni tuttuğu gibi buz gibi akan çeşmenin altına soktu. Sonra da, eteğiyle beni kurulamaya çabalarken, bir yandan da ’’yavrum korkacağını bilemedim’’ diyerek gözlerimden öpüyordu.

Sakinleşince, ‘’Bekir, kızları Peğir’e yollayacağım, sen götürür müsün? Bilirsin Bahçede çocuk çok ama sen başkasın, sana güvenirim’’ dedi.

Ben de;

-Ona sor dedim.

-oda kim la,

-dedem,

-üstüm başım ıslandı, şimdi ne diyeceğim Hacı Babaya.

Biraz sonra dedem pencereden ‘’yavrugim, eşşeği ahırdan çıkar, torbasını doldur, palanını as’’ dedi. Aynen yaptım. Peşine de, ‘’ iyi dinle, eşşeğe kızlar binecek, sen yayan gideceksin, Tamam mı?’’ dedi. Münire ve adını şimdi hatırlayamadığım dayısının kızını eşeğe bindirdim. Dere yolundan Peğir’e götürdüm. Münire bir maşraba ayran ikram etti. Bozikoğlu’nun emrini aynen yerine getirmiştim.

O yıllarda 10 yaşlarındaydım. Atalarımız bizi bu şekilde yetiştirdi.

 

Bekir Bozik

 

1 Yorum var.

 • Ulvi ÖZGENEL dedi ki:

  Yok mu anılarınız?
  Sevgili Bahçe’liler, sizlerde yazın. Bahçe Mahallesi’nde doğup büyüyenler, yaşadıklarınızı bizlerle paylaşın. Bahçe’nin geçmişinde olanları hepimiz bilelim.
  Hemşerilerimizden kimlerin yazabileceği hepimizin malûmu…
  Dostlar bekliyoruz. Yoksa, ismen çağrıda bulunacağım!
  Teşekkürler Bekir Bozik…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.