T�rkiye

 

HACI AHİ GİLİN EVLERİ

Bahçe Mahallesi evleri çeşit çeşit. Kimi evlerin sahipleri zaman zaman el değiştirmiş. Sülaleler arasında olan evlilikler nedeniyle, bu zamanda sülaleleri de netleştirmek zor oluyor veya olanaksız. Bu dizinin amaçlarından biri de, lakapları gündemlemek. Aslında, mahallemizde bir takım kayıtlar varmış. Bilenlerle birlikte incelenirse sanıyorum her şey netleşir.

Hacı Ahi gilin evleri 3 kapılıdır.Hoca Babanın evleri ile yan yana omuzdaştır,bitişiktir.En alttaki ilk kapı ahır kapısıdır.Yokuşu çıkarken ki orta kapı Selamlşığa açılan kapıdır. Üst taraftaki yola açılan kapı kışlık ve yazlık bölüme açılan kapıdır. Yamaçta olduğu için 4 katlı bir evdir. Bu evi rahmetli Cemil efendi ile kardeşi Hacı Ömer efendi beraber yapmışlar.Cemil efendi den miras yoluyla kızı Fatma Yılmaz a kalmış. Yani Recai Yılmaz beylere. Hacı Ömer efendiden miras yoluyla Etem Tabak ve Ayşe, Aysel tabaklara (üst kısım) kalmış.

    Bu evin az aşağısında ‘’Çitil  Emünün’’ evi vardı. Kendisi Taş Başı’na gelmezdi. Kapısının önünde oturur, gençlerle söyleşirdi. Eşi ‘’Hoca Hala’’ mahallemizin önemli bir simasıydı.

Evlerinizi görün. Birini diğeriyle kıyaslayın.

Evlerimizi onaralım, Bahçe Mahallesini ayağa kaldıralım.

Bahçe Mahallesi bizim.

 

‘’YILDA  BİR HAFTA,  BAHÇE MAHALLESİ  SENİ  BEKLİYOR’’

www.bahcemahallesi.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.