T�rkiye

Atlas Dergisi’ nde Kemaliye

25 Ağustos 2011

Aşağıda sunacağımız bilgiler, basında çokça çıkan alışılmış bilgilerden herhangi biri. Asıl önemli olan bu bilgilerin, ülkemizin en önemli ve dünyada saygın bir yeri olan ATLAS Dergisi’nin Keşif Kitaplığı’nın TÜRKİYE TATİL ATLASI’nın Özel Kolleksiyonu’nda yer alması.

Atlas dergisi önerdiği yerleri, kendi belirlediği standartlarda özenle seçer.Bu önemli dergi Kemaliye’nin farkında, ne yazık ki bir çok hemşerimiz sahip olduğu değerin kıymetini bilemiyor. Dergi, Kemaliye’yi ‘’yeni turizm merkezlerinden biri olmaya aday’’ olarak nitelendiriyor.

Lütfen artık bizlere katılınız ve Kemaliye’li olmakla övününüz.

Aşağıdaki yazı, Atlas Dergisi’nin Türkiye Tatil Atlası’ndan alınmıştır.

 

KEMALİYE

Taş ve ahşap işçiliğiyle süslü evleri, kanyonu ve dağlarıyla Kemaliye, Erzincan’a 194 km. Doğunun yeni turizm merkezlerinden biri olmaya aday. ÇEKÜL Vakfı UNESCO’nun katkılarıyla Kemaliye’yi koruma altına almaya çalışıyor. Fırat’ın kollarından Karasu, Kemaliye’nin ortasından geçiyor. Kemaliye’nin en güzel seyir alanı Kırkgöz mesire yeri. Buradan Karasu’yu, kasabayı ve Karanlık Kanyonu görebiliyor. Kemaliye Müzesi binası ilçedeki taş işçiliğini sergileyen örneklerden biri. Tarihi binada 600 kadar etnografik değerde eşya var.

Kemaliye Ocak Köyü Özel Müzesi, Kemaliye ilçesine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Ocak köyünde. Yöresel kıyafetler, eşyalar, fermanlar hatta Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nda çizdiği bazı savaş planları müzede sergileniyor. 446-754 40 65

Not: Dergi her ne kadar, bizim Fırat adıyla bildiğimiz nehiri Karasu olarak isimlendiriyorsa da, derginin kendi haritaları dahil, bir çok haritada Karasu  Fırat olarak geçmektedir.

BAHÇEDER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.