T�rkiye

 

BAHÇEDER 1.Kemaliye BAHÇE MAHALLESİ Forumu değerlendirme yazısı.

Tarih : 20 Ekim 2012 Pazar

Saat : 14.15 – 18.10

Yer : Beyazıt – The President Hotel

Yönetim Kurulu : Turhan Eti, Nihat Özgenel, Cengiz Uygun. (Sevgül Özgenel , Ahmet Yılmaz- mazeretleri nedeniyle katılamamışlardır)

Katılımcılar : Ahmet Eti, Ferudun Çelikmen, Hasan Hüseyin Özgenel, İsmail Taşyurt, Mehmet Özgenel, Mehmet Tabak, Mesut Eren, Mesude Gürdal, Mustafa Bozik, Mustafa Bozkurt, Nazmi Çobanoğlu, Nurettin Odabaşı, Nuri Erdi, Nuriye Emiroğlu, Salim Çobanoğlu, Selâhattin Çevik, Sümer Bulut, Şenay Özatalay,

Turgut Eti, Vehbi Eren .

DEĞERLENDİRME :

BAHÇEDER Yöneticilerinin bu forumu düzenleyerek, hemşerilerimizin görüşlerini almalarını, çok önemli bir adım olarak değerlendiriyorum. Hemşerilerimin izniyle, Yöneticilere teşekkür etmek istiyorum. Çalışmalarında başarılar diliyorum.

Foruma çağrılan hemşerilerimizin değişik sülalelere mensup olmaları, ortaya konan görüş ve düşüncelerin, tüm Bahçe Mahallelilerin görüş ve düşünceleri olarak algılanması görüşündeyim.

Aslında bu bir değerlendirme değildir. Görüş ve düşünceleri açık ve net olarak ortada olan konuşmaları, ayrıca değerlendirmek gerekmez düşüncesindeyim. Değerlendirme yapmak adettendir.

*Hemşerilerimiz Bahçe Mahallesine gitmeyi istiyorlar. Mahallemizin şartlarının buna uygun hale getirilmesini istiyorlar.

*Bahçe Mahallesi’nde konaklama bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Belli ki hemşerilerimiz Bahçe Mahallesi dışında konaklamayı pek istemiyorlar. Çözümü, pansiyon veya misafirhanede buluyorlar. Ağırlıklı olarak pansiyon üstünde duruyorlar. Ev kiralamak ayrı bir görüş.

*Mahallemizde nüfus kalmadığı ve orada bulunan birkaç aileden de beklentileri olmadığı görüşünde birleşiyorlar. Bahçe Mahallesinin yerleşik nüfusunun artırılabilmesi görüşlerini gerçekçi bulmuyorlar.

*Bir bölüm konuşmacı Eğin’e sık gitmediklerinin pişmanlığını dile getirirken, farklı aktivitelerle veya yaşam biçimleriyle ilgiyi Bahçe Mahallesine çekme görüşünde hemfikirler.

*Özellikle gençlerin ve çocukların Bahçe Mahallesine bir şekilde götürmelerinde israrlılar. Gençlere yönelik turlar önerildi.

*Taş Başı’nın yeniden düzenleneceği konusunu pek inandırıcı bulmuyorlar. Oysa, bu konuda oldukça istekliler.

*İç turizme hizmet edecek bir Bahçe Mahallesini bekliyorlar. Bahçe Mahallesinin yeni şeklinin turizme uygun olması düşüncesinde birleşiyorlar.

*Yerleşik nüfusun yetersizliği nedeniyle olsa gerek, iki konuşmacının dışında, bağların bayındır hale getirilmesinden söz edilmedi.

*Yangın söndürme düzeneği konusu bir konuşmacının gündemindeydi. Daha sonra bir başka konuşmacı da bu fikri destekledi. Yorum yapmam çok doğru olmamakla beraber, bu sorunu ben de birinci sıraya koymak istiyorum. Yangın söndürme takımları gözden geçirilmeli ve bu konuda yerleşik nüfusa tatbikatlar yaptırılmalı görüşünü paylaşıyorum.

*Derneğimizin mülkiyetinde olan Hotar Merasının ve Embiyabey Mahallesinde bulunan fırının değerlendirilmesi ortaya getirildi.

*Bahçe Deresi kenarındaki bağlarda ve Subatan, Hotar mevkilerinde çadır ve bungalov turizmi gündemlendi.

*Mahallemizde evleri olan hemşerilerimizin evlerine bakmalarını ve bir kaç günlüğüne de olsa açmalarının önemi vurgulandı.

*Bahçe Mahallesinin özgün halinin korunması istendi.

Mükemmel bir forum gerçekleştirdik. Konuşmacıların foruma gösterdikleri ilgiye teşekkür ediyorum.

Saygılar sunuyorum…

 

Ulvi Özgenel

Forum Moderatörü

02 Kasım 2012 Cuma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.